logotype
image1 image1 image1

Nazwa Loży

Loża Prometea narodziła się jako owoc trwającej siedem lat budowy Róży Wiatrów. Siostry założycielki wybrały jednogłośnie nazwę Prometea, uważając że nazwa ta jest adekwatna do pierwszej w historii naszego kraju loży kobiecej (nie licząc osiemnastowiecznych Lóż Adopcyjnych).

Przede wszystkim nawiązuje ona do idei walki Prometeusza o swobodę człowieczego ducha i o szczęście dla całej ludzkości, walki ciężkiej, pełnej ofiar i poświęceń, ale ostatecznie uwieńczonej zwycięstwem. Jego przykład dodaje nam odwagi koniecznej do przetrwania w ciągle jeszcze niezbyt przyjaznym otoczeniu.

ogieńMiałyśmy także na uwadze fakt, że Prometeusz, który wykradł bogom ogień, by go ofiarować ludzkości, uważany jest w kulturze europejskiej za legendarnego inicjatora wszelkich sztuk i rzemiosła – i to nas dopinguje do dobrze wykonanej roboty.

A gdy odkryłyśmy, że po grecku „promethea” znaczy „przewidująca” nie miałyśmy już żadnych wątpliwości co do trafnego wyboru nazwy. To nam pozwoliło użyć formy żeńskiej i dodało kolejne znaczenie.

Jesteśmy dumne z nazwy naszej Loży, będącej nośnikiem drogich nam wartości: wiary w wielkość ludzkiego ducha, odwagi i wytrwałości w pracy oraz jasnego i pozytywnego spojrzenia w przyszłość w zgodzie z naszymi wolnomularskimi ideałami.

Na zakończenie – anegdota:

Rzemieślnik, który odlewał w srebrze nasze medale nazywa się… Sęp. Taki zbieg okoliczności!

 

 

Copyright© 2013-2015 Loża Prometea. Design by globbers for globbersthemes.com